Дисплеј
Филозофски хедонизам Мишела Онфреа
Филмска препорука
Савремени светски писци: Мишел Онфре
Увек провокативан, а често милитантан, француски филозоф Мишел Онфре има преко педесет објављених наслова, бестселер тираже и славу медијске звезде. На његова предавања у Кану (Нормандија), долазе људе из читаве Француске а поред клубова његових фанова постоје и удружења која јавно траже да се, због полемичких „атеолошких“ страсти које тај аутор буди, забрани његово појављивање у јавности. Бунтовник са јаким логичким инстинктом, Онфре раскида са државним универзитетима и, у традицији француског просветитељства, отвара народне универзитете широм своје земље. Одбија да пише само за елиту и уводи бесплатну филозофску наставу за народ.
У разговору са Недом Валчић-Лазовић објашњава шта је хедонистички морал, шта смртни грех а шта уметност живљења, који је значај аутобиографије у животу филозофа и зашто га је мајка, кад је имао 10 година, послала у сиротиште…
Аутор: Неда Валчић Лазовић Редитељ: Ивана Стивенс Label and copyright: Radio-televizija Srbije
11.02. 2016 12:33
Nekonzistenta teorija prepuna rupa. Svaka filosofija pretocena u drustvenu praksu je ideologija. Religija je funkcionalno pozicionirana, krnja ideologija. Kao sto se i iz njegovih reci jasno naslucuje specifican ideoloski stav..
odgovoriMarksizam je odbacivao religiju pre svega iz razloga sto je religija najjaci marketnski alat tj alat manipulacije svescu od strane tiranije/kapitalizma.
Svojim stavovima pokazuje jednostranost zapadnoevropske filosofske erudicije koja se tesko otima svojim korenima u kapitalistickoj liberalnoj doktrini... i ignorise sustinska dostignuca marksisticke filosofije i dijalektickog materijalizma.
Mishel Onfre je po stavu agnostik. Cim nema nista protiv pojma ili 'postojanja' boga.