Дисплеј
Пол Остер: О сећању тела
Савремени светски писци
„Мислиш да ти се тако нешто никада неће десити, да је то једноставно немогуће, да си ти једина особа на свету којој се ништа слично не може догодити, а онда, једно по једно, све почне да ти се дешава, баш као и свима другима“, бележи Пол Остер у својој аутобиограској књизи „Зимски дневник“.
Пол Остер (1947), аутор који припада самом врху савремене америчке књижевности, нашим читаоцима познат је по насловима „Њујоршка трилогија“, „Месечева палата“, „Бруклинска ревија лудости“, „ Невидљиви“, „Сансет парк“... О његовим књигама које се читају на готово свим језицима света већ је написано преко стотину студија и стручних радова а проза која с лакоћом прелази жанровске оквире подједнако је привлачна како читалачкој публици тако и књижевној критици. Форма метафизичко-детективског романа, постмодеррна испитивања, склоност ка апсурду и бизарним догађајима, потрага за идентитетом, прича у причи, постају књижевна оруђа којима се Пол Остер вешто поиграва.
У емисији из серије „Савремени светски писци“ која је снимљена у Бруклину у радној соби Пола Остера, у једном од првих интервјуа који је дао о својој књизи „Зимски дневник“, аутор говори о ’сећањима тела’ - о уживању, болу и физичком аспекту писања. Зауставља се на свим значајним расксницама свог живота: кући из детињства, смрти оца, креативној блокади, животној кризи, првом успеху, једном важном телефонском позиву, слави, новцу, а посебно на ономе „што му се догодило а мислио је да му се никад неће догодити“...
Уредник и аутор Неда Валчић Лазовић, редитељ Ивана Стивенс.
Label and copyright: Радио-телевизија Србије