Agora
I razgovor o TTIP može biti nezakonit
Dojče vele
Sporazum o slobodnoj trgovini između SAD i EU je deo zajedničkog plana Brisela i Vašingtona koji kao da ništa ne može zaustaviti. Iako je u EU prikupljeno više od milion potpisa građana protiv tog sporazuma, politička elita na njemu i dalje marljivo radi. Rezerve prema ovom sporazumu su mnogostruke ali nemačka kancelarka Angela Merkel i predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker kao da žele da preduhitre dalje povećanje otpora tom projektu, o čemu piše list Handelsblat: „Merkelova i Junker vrše pritisak. Pakt o slobodnoj trgovini sa SAD bi trebalo da se sklopi još ove godine. Kako je kancelarka naglasila, Evropska komisija bi samo uz odgovarajuću podršku država-članica EU to mogla da postigne, a Nemačka je na to spremna.“
Angela Merkel je, piše dalje ovaj list, „pohvalila veću transparentnost nove Evropske komisije u pregovorima sa SAD. Nemačka vlada želi jasnu situaciju kada je reč o spornim arbitražnim sudovima kako vlade ne bi bile marginalizovane.“ Ona je naglasila da je baš Nemačka uvek profitirala od klauzula o zaštiti investicija. „Kritičari odbacuju arbitražne sudove a Junker je odbacio optužbe da njegova Komisija pregovara o – rasprodaji evropskih vrednosti.“
Dnevnik Cajt onlajn je imao uvid u jedno veštačenje nemačkog parlamenta (Bundestaga) prema kojem „Gradske i opštinske skupštine neće smeti da raspravljaju o planiranom Sporazumu o slobodnoj trgovini, a ako to budu činili, delaće – protivpravno“. Prema analizi Naučne službe Bundestaga, „Pravo na lokalnu samoupravu koje je utvrđeno nemačkim Osnovnim zakonom predviđa da se lokalne skupštine bave samo stvarima koje imaju lokalni značaj. Ako to, pak, nije slučaj, bavljenje poslanika takozvanim opštim političkim temama predstavlja povredu važećeg prava“.
Poslednjih nedelja, često je ponavljano pitanje kakve su nadležnosti lokalnih vlasti kada je reč o planiranom sporazumu TTIP. Jer, na lokalnom nivou „raste neraspoloženje: u 113 nemačkih opština se već diskutovalo o tom sporazumu. Neke od njih su sastavile rezolucije kojima se sporazum odbacuje ili su prikupljale potpise protiv TTIP, koje su potom slale Bundestagu ili nemačkom predsedniku. Ako pravna ekspertiza nemačkog parlamenta bude prihvaćena, ispostaviće se da su te opštine delale protivno pravu.“
List navodi i reakciju Karla Bera sa Minhenskog instituta za životnu sredinu, koji je poznat kritičar TTIP. On smatra da se sada „na samo bavljenje temom zvanom TTIP baca anatema“ i nalazi da je to „skandalozno“. Zanimljivo je da niko ne zna ko je naručio ekspertizu Naučne službe Bundestaga.
Izvor: Dojče vele
Mišljenja izneta u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije sajta NoviPolis. Ipak, po postojećem Zakonu o javnom informisanju NoviPolis odgovara za sve sadržaje koji se nalaze na njegovim stranicama, pa u skladu sa tim zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara. Komentare uvredljive sadržine, kao i komentare za koje sumnjamo da su deo organizovanog spinovanja javnosti, nećemo objavljivati.