Култура
ЛЕТењем против ЛЕТаргије
Изложба Душана Оташевића "Илија Димић", Галерија Сану, 23.12. 2015- 13.03. 2016.
Илија Димић (1901-1938), сликар, вајар и ваздухопловац, бавио се графичким обликовањем и архитектуром, као и фотографијом. Радио је претежно у конструктивистичком стилу с превременим примесама поп-арта.
Какав роман!
Ролан Барт
1901. 25. децембар, у Београду је рођен Илија Димић. Мајка умрла на порођају. Отац-трговац(?).
1908. Полази у основну школу.
1912. Један пропали чешки сликар даје му часове сликања.
1913. Прва сачувана слика у уљу Дедал и Икар.
Након низа несрећних случајева-загонетне вртоглавице, лома десне руке и тромесечног раздобља слепила- одустаје од довршавања слике.
(Касније, док је живео са Анђелином М. ; „засмејавао/ ју је/ изигравајући слепца: иде по соби жмурећи и куцка по патосу дугачким лењиром... обећала сам да ћу читати кад ослепи. И претила да ћу нечујно доводити мушкарце и с њима водити љубав пред њим, а да он, тако слеп, и не сања.“-Сећања гђе М.)*
* Неочекивано дознавши за постојање Илије Димића, Д. Оташевић је у једном загребачком дому за умировљенике марта 1988. године упознао његову пријатељицу госпођу Анђелину М. У три наврата је разговарао с њом и магнетофонски забележио њена сећања. Приликом последњег виђења гђа М. поклонила је госту скицу за плакат Анђелина и предала му кључ свог подрума на Пашином брду, где је он, под наслагом угљене прашине и паучине, нашао сачуване Димићеве радове, нетакнуте још од његовог одласка у Француску. Месец дана потом гђа М. је умрла.
Први наговештај опсесије летењем.
„Надао се вероватно да ће и сам једном моћи да полети, а из снова који приказују остварење људских жеља знамо какво се блаженство очекује од такве наде ... летети или бити птица значи једну прерушену жељу ... и авијатика ... има своје инфантилне, еротске конотације... правио је најоштроумније механичке играчке...да изрази нешто дубoкоумно.“- Уп. Сигмунд Фројд, Једна успомена из живота Леонарда Да Винчија.
1914. Први светски рат. Димићев отац нестаје заувек (у Албанији? у логору у Мађарској?).
Димић проводи окупацију као вођа банде напуштене деце која живе у цигланама и полусрушеним кућама издржавајући се црноберзијанским пословима. Тада се, наводно, обогатио.
1919. Приватно завршава гимназију.
1920. Студије у Немачкој. Похађа течај пилотирања.
1922. Поново почиње да слика. Прва „конструкција“ (Решење загонетке).
1924. Враћа се у Београд. Повремено ради у банкама и извозним фирмама. Дружи се углавном с пилотима и спортистима.
1925. Први покушај конструисања особне летелице. Успоставња „ свеске за идеје“- забелешке нумеријском шифром (касније уништене).
1926. Љубомир Мицић („непробирљиви лудак“) безуспешно покушава да „ заврбује“ Димића („... кад види наше паланачке зенитисте, хипнисте и остале тутиквантисте, човек би се најрадије прогласио ништистом“- Димићева белешка на полеђини Мицићеве посетнице).
1927. Тронедељно „посматрање“ у Баухаусу.
1931. ЛЕТењем против ЛЕТаргије!!!, летак бацан из авиона у Београду и Загребу.
СВАКИ ЧОВЕК ЛЕТИЛИЦА!!!
БОЉЕ ЛЕТИМИЦЕ НЕГО НИКАКО!!!
ЛЕТЕЊЕ УКИДА ЗИМУ У ДУШИ!!!
ПОЗДРАВ ЛИНДБЕРГУ!!!
Писмо Татљину и писмо Грети Гарбо.
1932. Упознаје Анђелину М; супленткињу (предавала је српски језик и књижевност у Трговачкој академији.
„То је била љубав на први поглед. Тада је становао у Крунској, број сам заборавила. Соба пет са петнаест, звана хангар, два зида у великим прозорима. Све бело. Уместо стола имао је црно лакирану столарску тезгу. На зиду је висила тестера са црвеном ручком. На столици „библиотека“- две-три књиге- и повећи куглагер. Сваког дана је четврт сата читао логаритамске таблице. Ја да пошашавим. Живео је скромно, али је умео богаташки да се понаша. Увек ми је куповао најфинији свилени веш...
О прошлости је нерадо говорио. Радио је скоро тајно, све крио као мачка мачиће. Само неколико пута сам га затекла у послу. Мени је све то изгледало суво. Једино ми се свиђао тај плакат са мном. Мој укус је био убибоже. Читала сам шта треба за школу, а иначе Питигрилија и илустрације. Исто што се тиче сликарства. Тек после овог рата- баш у невреме- ишколовала сам се, па сам сад стара госпођа-модернисткиња.“- Сећања гђе М.
Из необјављеног дневника Марка Ристића (1932) : „17. децембар. Депресивна лапавица, лапавичаста депресија. Пећ се опет пуши. Ручао код Грчке краљице са Илијом Димићем. Сад се представља као „механичар“. Покушавао да дипломатски испипам чиме се у ствари бави. Тврд орах. Само је процедио да би писање требало да се сведе на бележење субјективних података од објективног значаја. Кући, сав ушљискан од блатњаве водурине. У биоскопима ништа занимљиво.“
1933. У „божићном“ броју Политике Ристић објављује чланак у којем је „прерадио“ Димићеве идеје.
Први архитектонски пројекти.
1934. Са Анђелином М. лађом путује у Беч да разгледа модерне стамбене блокове за раднике.
Зачетак пројекта лебдећих градова.
1935. Лебдећи градови.
1936. Анђелина М. раскида с Димићем. Он одлази у Француску.
„Више га нисам видела. У онако малом Београду могло је да се двоје никада не сретну. Имали смо заједничког пса. Црног. Дала сам га шинтерима.“- Сећања гђе М.
1937. Као пилот ловац учествује у Шпанском грађанском рату.
Уп. Jesus salas larrazabal, La guerra de Espana desde el aire, Barcelona 1969.
1938. Погинуо у Шпанији.
„Увече на корзоу сретнем познаника, левичара, мало ми се удварао (тада сам обожавала да ми се сви удварају). И он, ни пет ни шест; „Илија изгорео у авиону у Шпанији. Тутне ми његов сат и друге ситнице. И оде. Да ли ми је било жао? ...
Пред рат, за време Сајма, поред Саве је подигнут метални торањ с којег се скакало падобраном. Скочила сам и ја. То је био као неки летећи или падајући парастос њему-Илији.“- Сећања гђе М.
1990. Прва изложба дела Илије Димића.
(Дела Илије Димића реализовао је или рестаурирао Душан Оташевић. Биографију и каталошке анотације урадио је Бранко Вучићевић.)
За Нови Полис текст приредила и фотографисала изложбу Милена Стефановић
Mišljenja izneta u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije sajta NoviPolis. Ipak, po postojećem Zakonu o javnom informisanju NoviPolis odgovara za sve sadržaje koji se nalaze na njegovim stranicama, pa u skladu sa tim zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara. Komentare uvredljive sadržine, kao i komentare za koje sumnjamo da su deo organizovanog spinovanja javnosti, nećemo objavljivati.