Култура
Опклада века
The Big Short, Adam McKey
Холивуд је већ дуго амбивалентан у односу на Вол Стрит, али коначно је пронашао сјајну причу о финансијама. С обзиром на драму која се одвијала током финансијске кризе 2007/08, многи су очекивали да ће овај финансијски слом играти већу улогу у популарној култури. Међутим, холивудски режисери и пословни романописци тешко су излазили на крај са светом финансија. Наиме, финансијере није лако приказати као хероје, али као злочинце и манипулаторе јесте. Гордон Геко (којег је глумио Мајкл Даглас) био је једини харизматични лик у филму "Вол Стрит" из 1987. године. У новије време, "Вук са Вол Стрита" (2013.), покушао је показати сав цинизам дилера деоницама, али се исти утопио у хедонизму Леонарда ДиКаприја и његових компањона.
Филмаџије често покушавају учинити финансијере и привреднике симпатичнима фокусирајући се на њихове људске особине. На пример, у филму "Згодна жена" (1990.) Ричард Гир, корпоративни агресивац, одустаје од својих сплеткарења због љубави према Џулији Робертс. Марк Закерберг приказан је као безосећајни тип у "Друштвеној мрежи" (2010.) све док нисмо схватили да је стварао Фејсбук с циљем да импресионира девојку. Да успех у послу или финанијама није довољна храна за душу; порука је и филма "Грађанин Кејн" (1941.), у којем Орсон Велс умире у свом луксузном дворцу и чезне за санкама из детињства. Једини пример саосећајаног банкара приказан је у лику Џорџа Бејла у холивудском филму "Диван живот" (1946.). Његов говор грађанима Бедфорд Фолса где он покушава да спречи навалу штедиша на банку (bank run) је можда најбоље објашњење финансија у популарној култури. Али, херојство Џорџа Бејла произлази из његове отпорности стварном негативцу, похлепном господину Потеру.
Наиме, сваки редитељ који жели да сними филм о савременим финансијама суочава се с две велике потешкоће. Прва је да не постоји ништа драматично и уверљиво у куцкању по екрану рачунара, док се друга односи на "непробојни" језик финансија, пун акронима и жаргона. Ипак, Адам МекКи је изгледа пробио лед. У адаптацији књиге "The Big Short", Мајкла Луиса за велики екран, он се одлучио позабавити овим проблемом. Радња филма врти се око четири аутсајдера у свету високих финансија који су предвидели кредитни мехур и колапс тржишта некретнина средином 2000-их година након чега су одлучили да искористе прилику и казне похлепу великих банака. Када се појави сложен појам који захтева објашњење, режисер уводи Маргот Роби која у кади с мехурићима доноси објашњење хипотекарних обвезница тзв. mortgage backed securities или Ентони Бардена, кувара који описује други тип дужничких обвезница (collateralised debt obligations) уз помоћ рибљег паприкаша. Ово су само неке од стилских ситница које режисер јако добро користи.
У сваком случају ово би могао бити јако забаван и поучан приказ финансијске индустрије. Филм се у америчким биоскопима очекује крајем децембра док би у европске биоскoпе требао стићи почетком 2016. године. Брад Пит, Кристијан Бејл и Рајан Госллинг само су нека од глумачких имена.
Mišljenja izneta u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije sajta NoviPolis. Ipak, po postojećem Zakonu o javnom informisanju NoviPolis odgovara za sve sadržaje koji se nalaze na njegovim stranicama, pa u skladu sa tim zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara. Komentare uvredljive sadržine, kao i komentare za koje sumnjamo da su deo organizovanog spinovanja javnosti, nećemo objavljivati.